Motreanul Traian Avram, primul loc la Olimpiada Județeană de Fizică! S-a calificat la națională

Olimpicul Traian Avram, elev al Colegiului Național „George Coșbuc” din municipiul Motru, a obținut, și anul acesta, locul I la Olimpiada Județeană de Fizică, calificându-se la faza națională. De asemenea, olimpicul s-au calificat și la faza națională a olimpiadei de Matematică!
„Felicitări elevului Traian Avram pentru obținerea primului loc la Olimpiada Județeană de Fizică și pentru calificarea la etapa națională. Mult succes pe mai departe, Traian!”, a transmis profesorul Carmen Alioanei, cea care l-a pregătit.
Traian Avram este din municipiul Motru și mereu a fost pasionat de materiile matematică, fizică și informatică. Pe viitor își dorește o carieră în IT. În 2023 și 2022, Traian a obținut medalia de bronz la Olimpiada Națională de Fizică, care a avut loc la Bacău, dar și premiul I la Olimpiada Interjudețeană de Fizică "Liviu Tătar". În 2024, Traian Avram s-a calificat la faza națională a trei olimpiade: informatică, fizică și matematică.
Vizualizări: 404
Trimite pe WhatsApp